fot. PAP/Marcin Obara

W Senacie spór o wprowadzenie do porządku nowelizacji ws. KRS i sądów

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaproponował dziś wprowadzenie do porządku obrad nowelizacji ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Sprzeciw zgłosili senatorowie Platformy Obywatelskiej. Marszałek ogłosił przerwę w obradach do godz. 11.30.

W czwartek wieczorem przyjęcie obu nowelizacji bez poprawek zarekomendowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Dziś rano zebrał się Konwent Seniorów. Następnie po wznowieniu obrad Senatu marszałek Karczewski zaproponował, aby wprowadzić obie nowele do porządku obecnego posiedzenia.

Sprzeciw zgłosili senatorowie PO: Bogdan Klich oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz – mieli uwagi do trybu prac nad nowelizacjami, a także do samych przepisów, m.in. co do ich konstytucyjności.

Marszałek Karczewski zaproponował odrębne głosowania nad jego wnioskami o wprowadzenie do porządku obrad obu nowelizacji.

Wtedy senator Piotr Zientarski podniósł, że jeszcze w czwartek senatorowie PO złożyli wniosek, aby obu nowelizacjami zajęła się również senacka Komisja Ustawodawcza. Podkreślał, że tę sprawę trzeba rozstrzygnąć, zanim nowelizacje trafią do porządku obrad posiedzenia.

Marszałek Karczewski ogłosił przerwę w obradach do godz. 11.30.

PAP/RIRM

drukuj