Czy grozi nam system łotewski?

Senatorowie nie wnieśli poprawek do ustawy dot. zmian w systemie emerytalnym. Za ustawą w takiej formie głosowało 57 senatorów, 28 było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Senat większością głosów odrzucił wniosek opozycji dotyczący odrzucenia ustawy w całości. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Znowelizowana przez Sejm, w ubiegłym tygodniu, ustawa przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery OFE nie będą mogły już inwestować.

Wniosek o odrzucenie ustawy w całości przedstawił senator PiS Henryk Cioch. Przypomniał, że środowiska ekonomistów i prawników negatywnie odniosły się do tej ustawy. Istnieje też obawa, że zmiany w systemie emerytalnym mogą być niekonstytucyjne.

Senator Grzegorz Bierecki, mówił, że rząd chce realizować plan dalszego zadłużania państwa.

– Mamy obawy, że trzeba będzie zwrócić ponad 2 mld zł. To się może stać za kilka lat. W międzyczasie natomiast zgodnie z dokumentem rządowym realizowana będzie strategia zarządzania długiem, czyli – tak jak państwo zamierzają – w ciągu trzech lat zaciągnięty zostanie nowy dług w wysokości 150 mld zł. Mamy obawy, czy przypadkiem nie obudzimy się w nowej rzeczywistości przekroczenia progu 60% konstytucyjnego. Będziemy mieli wtedy do wyboru albo zmianę Konstytucji, albo stworzenie budżetu na wzór łotewski, czyli obcięcie emerytur o jedną trzecią, albo nawet o połowę? – pytał sen.  Grzegorz Bierecki.

Senator dodał, że ws. OFE nie dokonano ważnych zmian w odpowiednim czasie. Teraz wszystko dobywa się w sposób chaotyczny i szkodliwy dla emerytów.

– OFE powinny być dobrowolne. Ludzie powinni mieć możliwość wypłaty swoich pieniędzy. OFE powinny brać prowizję nie od pieniędzy wpłacanych, ale od zarobionych. Jeśli mają działać jak fundusze inwestycyjne to powinny gwarantować kapitał i minimalną stopę zwrotu. Skoro dziś już istnieją na rynku towarzystwa funduszy inwestycyjnych,  które mają takie produkty to mamy prawo oczekiwać od obowiązkowego systemu, że takie warunki spełni . System ten tymczasem będzie nadal obowiązkowy dla tych, co pozostaną w OFE. Tym samym Polacy dalej będą zmuszani do podejmowania nieznanego ryzyka – powiedział pytał sen. Grzegorz Bierecki.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl