fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Będzie okienko transferowe między OFE a ZUS; wymagane oświadczenie

W drugim kwartale tego roku zostanie otworzone tzw. okienko transferowe między Otwartymi Funduszami Emerytalnymi a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Chęć dalszego oszczędzania w OFE wymaga złożenia oświadczenia do ZUS.

Po dwóch latach możemy ponownie zdecydować, czy część składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń ewidencjonowana jest jedynie w ZUS, czy też jej ułamek trafia do OFE, a w ZUS zapisywana jest cała reszta.

W 2014 roku na pozostanie w II filarze zdecydowało się ponad 2,5 mln Polaków. Dziś chcąc dalej oszczędzać w OFE, muszą złożyć specjalne oświadczenie do ZUS-u. W przeciwnym razie ich składka będzie w całości  trafiała do państwowego zakładu.

Prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie od dawna podkreśla, że OFE powinno zostać całkowicie zlikwidowane. Ekspert zwraca uwagę, że w ostatnich 13 miesiącach aktywa OFE zmniejszyły się aż o 15 mld zł.

– Nikt nie da gwarancji, że kolejne załamania giełdowe i kryzysy finansowe nie będą rujnować tego bardziej. Byłoby niezwykle nierozsądnym decydować się na to, by część składki emerytalnej, a mianowicie aż 15 proc., szła do gry na giełdzie. Przecież brakuje pieniędzy w systemie emerytalnym. Rząd zaplanował na ten rok potrzeby pożyczkowe na ponad 3 mld – musi pożyczyć, by pokryć ZUS-owi ubytek składki, która idzie do OFE – podkreśla Leokadia Oręziak.

Wniosek o pozostanie w OFE można złożyć w ZUS od 1 kwietnia do 31 lipca.

Kolejne tzw. okienko transferowe otworzy się za cztery lata.

RIRM

drukuj