fot. flickr.com

Dziś rozpoczynają się uroczystości w ramach dnia „Żołnierzy Wyklętych”

Na Warszawskiej Pradze rozpoczynają się dziś uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe na cmentarzu Bródnowskim pod Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-1956 odbędzie się Apel Poległych.

Z kolei o 17.00 w centrum kultury w Łomiankach odbędzie się promocję książki ppłk. Leszka Mroczkowskiego pt. „Ostatni list do Matki. Wspomnienia Żołnierza Wyklętego”. Kolejne punkty programu zaplanowano na jutro i na wtorek.

Organizatorem obchodów jest Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Jego prezes Sławomir Wojdat mówi, że głównym celem obchodów jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zapoznania się z historią Żołnierzy Wyklętych.

– Dzięki współpracy z IPN-em oraz grupami rekonstrukcji historycznej (np. „Grupa Niepodległość) dajemy duży, wiarygodny obraz ,,Żołnierzy Wyklętych”. Chcemy pokazać i przedstawić nie tylko postacie, ale też związane z nimi realia epoki, czyli mundury, wyposażenie, broń, jakiej używali ,,Żołnierze Wyklęci”, ta druga strona, czyli okupanci sowieccy czy żołnierze Ludowego Wojska Polskiego – wyjaśnia prezes.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będziemy obchodzili 1 marca.

RIRM

drukuj