fot. twitter.com

Wszystkie pieniądze zgromadzone w OFE mają stać się środkami prywatnymi Polaków

27 listopada br. wszystkie pieniądze zgromadzone w OFE mają stać się środkami prywatnymi Polaków. PiS chce do tego doprowadzić ustawą.

Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu dotyczącego przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konto Emerytalne. Mowa o około 154 mld zł. Przekazanie pieniędzy nastąpi automatycznie.

Będą one podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach, bez dodatkowych opłat czy podatków.

Jedynym warunkiem jest osiągnięcie wieku emerytalnego.

– Niestety w 2014 roku Platforma Obywatelska uznała, że są to środki publiczne i połowę z tych środków zabrała do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. My od samego początku reformy, od 1997 roku twierdzimy, że od początku była obietnica, umowa społeczna, która mówiła, że te środki są prywatnymi środkami Polaków i dlatego chcemy do tego tą ustawą doprowadzić. Mamy bardzo dobrą informację – 27 listopada tego roku wszystkie środki zgormadzone na OFE staną się prywatnymi środkami Polaków. One będą zaewidencjonowane na indywidualnych kontach. Jedyny warunek, jaki stawiamy – te środki będzie można wypłacić nawet w całości, ale po osiągnięciu wieku emerytalnego – mówił na briefingu w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W myśl projektu ustawy, Polacy mają wybór, co zrobić ze środkami zaoszczędzonymi w OFE. Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE do IKE, będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję od 1 czerwca do 1 sierpnia br. Zgodnie z projektem przekazanie środków nastąpi 27 listopada.

Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 r. osiągną wiek emerytalny.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl