fot. pl.wikipedia.org

Portugalia: Parlament zablokował referendum w sprawie tzw. eutanazji; Izba Lekarska protestuje

Parlament Portugalii zablokował możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie legalizacji tzw. eutanazji w tym kraju. Decyzja posłów Zgromadzenia Republiki spotkała się z protestem portugalskiej Izby Lekarskiej (OM).

W przeprowadzonym późnym wieczorem w środę głosowaniu większość deputowanych opowiedziała się za debatą nad czterema złożonymi już w parlamencie projektami ustaw dotyczącymi depenalizacji wspomaganego samobójstwa, równoznacznej z legalizacją tzw. eutanazji.

Większość posłów jednoizbowego parlamentu Portugalii odrzuciła możliwość organizacji referendum w sprawie tzw. eutanazji. Podpisy w sprawie takiego plebiscytu zbierane są w całym kraju od początku lutego.

W środę Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze kraju do zgody na przeprowadzenie referendum w sprawie tzw. eutanazji, a sześć innych związków wyznaniowych skierowało wspólnie z biskupami katolickimi żądanie do odstąpienia posłów od prac nad legalizacją tzw. eutanazji.

Oburzenia próbą legalizacji przez parlament tzw. eutanazji nie kryją też władze Izby Lekarskiej (OM). W opublikowanym w czwartek komunikacie przewodniczący tej instytucji napisał, że podobnie jak rządowa Komisja Praw, Wolności i Gwarancji (CDLG) również kierowana przez niego instytucja źle ocenia wszystkie cztery złożone w parlamencie projekty ustaw.

W czwartek przewodniczący portugalskiej Izby Lekarskiej Miguel Guimaraes powiedział, że wezwał już prezydenta kraju Marcelo Rebelo de Sousę do pilnego spotkania w sprawie próby „przeforsowania” przez parlament tzw. eutanazji.

Guimaraes wskazał, że do czwartkowego południa blisko 500 lekarzy podpisało się pod petycją sprzeciwu wobec próby legalizacji tzw. eutanazji przez parlament, zdominowany przez partie lewicy i centrolewicy.

„Wcale nie dziwi mnie taka reakcja środowiska medycznego. Eutanazja jest przecież wspomaganym samobójstwem, a misją lekarzy jest ratowanie życia, a nie pozbawianie go pacjentów” – wyjaśnił szef portugalskiej Izby Lekarskiej.

Debata dotycząca legalizacji tzw. eutanazji odbędzie się w portugalskim parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi wspomaganego samobójstwa, które złożyły Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

PAP

drukuj