Senat: Komisja Praw Człowieka zgłosiła poprawki dot. uzgodnienia płci

Poprawki do projektu ustawy o uzgodnieniu płci zgłosiła dziś senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Wcześniej, za odrzuceniem ustawy w całości opowiedziała się senacka Komisja Zdrowia. Izba wyższa parlamentu zajmie się ustawą na rozpoczętym dziś posiedzeniu.

Uchwalony przez Sejm projekt upraszcza procedury prawne w zakresie zmiany płci, która ma się opierać na subiektywnym odczuciu pacjenta.

Dziś senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zapoznała się z opinią Krajowej Rady Sądowniczej do ustawy. Następnie odbyło się głosowanie nad zgłoszonymi wnioskami.

Przewodniczący senackiej komisji – senator Michał Seweryński – zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy w całości. W uzasadnieniu wskazywał na ryzyko nadużyć w związku z błędną definicję płci.

– W tej ustawie mamy ograniczenie przesłanek, na podstawie których sąd będzie orzekał bez możliwości wydania innego orzeczenia – ustawa jest sformułowana – tylko do przesłanek psychicznych, czyli według tego, jaka jest tożsamość w samym odczuciu osoby wnioskodawcy. Ponadto taka zmiana może być przeprowadzona nieograniczoną liczbę razy. To oznacza, że w konsekwencji nastąpi podważenie konstytucyjnej definicji małżeństwa dlatego, że w prawdzie nie potrzeba zmiany tej definicji, ona może pozostać, ale będzie można dostosowywać płeć do tego, jakie są zamiary osób, które mają w ten sposób spełnić kryterium konstytucyjne – wyjaśnił senator.      

Wnioski o odrzucenie ustawy oraz przyjęcie jej bez poprawek przepadły w głosowaniu. Senacka komisja zdecydowała następnie o poparciu ustawy o uzgodnieniu płci z poprawką.

Senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej zaproponował, by prawo do złożenia wniosku o uzgodnienie płci przysługiwało osobom nie tylko niepozostającym w związku małżeńskim (co przewiduje ustawa), ale też nieposiadającym małoletnich dzieci. W jego ocenie zagwarantuje to m.in. prawo dzieci do życia w rodzinie.

W Sejmie kontrowersyjna ustawa przeszła większością głosów polityków PO, SLD, koła Ruchu Palikota i części posłów PSL. W Senacie większość ma PO.

Na stronie www.protestuj.pl zbierane są podpisy pod apelem o odrzucenie ustawy o uzgodnieniu płci.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl