Senatorowie o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Senat zajmował się wczoraj ustawą o powołaniu komisji weryfikacyjnej; dziś Izba zadecyduje o przyjęciu poprawek do projektu.

Zadaniem komisji będzie wyjaśnienie nieprawidłowości, do jakich dochodziło podczas warszawskich reprywatyzacji. W jej skład wejdzie powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Podczas debaty w Senacie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślił, że „państwo polskie nie może być bezbronne i bezradne” wobec przestępstw w ramach reprywatyzacji.

Komisja weryfikacyjna to środek nadzwyczajny – komentuje senator Jan Maria Jackowski.

– Skala procederu dzikiej reprywatyzacji ma wszelkie znamiona zorganizowanej przestępczości z udziałem przedstawicieli państwa, bo również urzędnicy samorządowi, którzy brali istotny udział w tym całym łańcuszku zdarzeń. Są również reprezentantami państwa polskiego i stąd konieczność zastosowania takiego nadzwyczajnego środka. Będzie również możliwość ubiegania się o jakąś formę rekompensaty, szczególnie dla tych mieszkańców Warszawy, którzy w wyniku tego procederu dzikiej reprywatyzacji, utracili dach nad głową – mówi senator.

Dwie senackie komisje rekomendują przyjęcie poprawek przewidujących m.in., że członkowie komisji będą mieli rangę sekretarzy stanu, ale nie w resorcie sprawiedliwości, a także wyłącznie przy wykonywaniu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji w komisji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl