fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja weryfikacyjna wydała decyzje ws. nieruchomości położonych przy Melsztyńskiej 6 i Emilii Plater 12

Komisja weryfikacyjna wydała decyzję o uchyleniu odszkodowań za nieruchomość położoną przy ul. Melsztyńskiej 6, a w sprawie Emilii Plater 12 zdecydowała, że miasto wydało decyzję z naruszeniem prawa – ogłosił we wtorek przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji po posiedzeniu niejawnym zdecydowała o nieważności decyzji prezydent m.st. Warszawy z lipca 2014 r. o przyznaniu odszkodowania w kwocie 1,5 mln zł. W ocenie komisji osoba, której przyznano odszkodowanie nie miała do niego prawa. Wcześniej, bo w 1976 r. miejscy urzędnicy zdecydowali, aby pozostawić bez rozpoznania wniosek o przyznanie odszkodowania za tę nieruchomość.

W przypadku zaś nieruchomości przy ul. Emilii Plater 12 komisja stwierdziła, że decyzja prezydent m.st. Warszawy z kwietnia 2012 r. została wydana z naruszeniem prawa, bo nie została sprawdzona przesłanka posiadania nieruchomości oraz wadliwie został ustalony krąg spadkobierców. Ponadto, doszło do nieodwracalnych skutków prawnych – część beneficjentów decyzji sprzedała przysługujący im udział w nieruchomości na rzecz spółki.

Patryk Jaki ocenił, że w obu przypadkach „popełniono skandaliczne błędy formalne”.

PAP/RIRM

drukuj