fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Polska wspiera aspiracje Gruzji ws. przynależności do NATO i UE

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w sprawie przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Gruzja jest częścią Europy, a ona potrzebuje jedności – dodał.

Zurabiszwili rozpoczęła dziś oficjalną wizytę w Polsce. Po ceremonii powitania prezydent Gruzji przez prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się rozmowa w cztery oczy obojga polityków, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Zurabiszwili.

Prezydent zapewnił, że Polska czas wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji co do przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej. Jak dodał, wspólnoty te plasują państwa członkowskie po stronie Zachodu.

To jest ambicja, którą Gruzja ma od lat – zaznaczył Andrzej Duda.

„Gruzja jest częścią Europy. Europa potrzebuje jedności i potrzebuje być wspólnotą. W związku z tym również aspiracje co do przynależności Gruzji do UE są dla nas oczywiste i w tym zakresie zawsze Gruzję wspieramy” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda dodał, że podczas rozmów Zurabiszwili zapewniła go, że jej kraj chce uczestniczyć w jak największej liczbie europejskich programów.

„Nie mam żadnych wątpliwości, że to jest ta drogą, którą Gruzja powinna podążać” – ocenił prezydent RP.

PAP/RIRM

drukuj