Radny PiS zapowiada interpelację do komisji weryfikacyjnej ws. willi Jaruzelskiego

Radny Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba złoży interpelację do komisji weryfikacyjnej ws. willi Wojciecha Jaruzelskiego przy ulicy Ikara 5. Pismo w tej sprawie trafi dziś do Urzędu dzielnicy Mokotów.

Wojciech Jaruzelski przejął willę za niecałe 43 tys. zł. Skandalicznie niska kwota wynikała ze specjalnej 93-proc. bonifikaty udzielonej przez Zarząd Dzielnicy Mokotów w 2012 r. za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz [czytaj więcej].

Jeśli urząd nie przekaże pisma w tej sprawie do komisji weryfikacyjnej – radny Jacek Ozdoba zapowiada drogę sądową. Polityk wskazuje, że skandaliczna bonifikata, to tylko jedna z kontrowersji wokół tej nieruchomości.

– Samorządowe kolegium odwoławcze dalej nie wyjaśniło sprawy, do kogo należy ta nieruchomość, ponieważ są żyjący spadkobiercy. Proces reprywatyzacji jakby dalej trwa. Mimo zawieszonego procesu pozwala się wykupić nieruchomość, jakby zamknąć drogę ewentualnego zwrotu. To są duże wątpliwości. Wejście w posiadanie Jaruzelskiego tej nieruchomości nie było zgodne z prawem – stwierdziło tak samorządowe kolegium. W latach 70. nie mógł nabyć nieruchomości w postaci użytkowania wieczystego. Stworzono warunki do tego, aby utwierdzać decyzje z lat 70. Nie było żadnych zmian w zakresie przekształceń, ani zablokowania tego typu decyzji – zaznacza Jacek Ozdoba.

Willa przy ul. Ikara 5 należała wcześniej do Przedpełskich, polskiej rodziny zasłużonej w II RP. W kamienicy przed wojną mieszkali polscy patrioci posłowie i senatorowie, a w czasie okupacji było podziemie niepodległościowe.

Z dokumentów Wojskowego Biura Historycznego wynika, że nieruchomość w 1972 r. przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych.

RIRM

drukuj