fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W 2022 roku w Warszawie ma stanąć pomnik Bitwy Warszawskiej

W przyszłym roku w Warszawie może stanąć pomnik Bitwy Warszawskiej. W październiku miasto przekaże Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu teren pod budowę monumentu – mówi wicepremier Piotr Gliński.

Przy budowie pomnika Bitwy Warszawskiej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu współpracuje z warszawskim ratuszem. Określone zostało miejsce monumentu. Pomnik stanie na placu na Rozdrożu. Nie udało się go postawić na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. W ocenie wicepremiera Piotra Glińskiego, nie pomogła w tym pandemia. W tym roku mija 101 lat od polskiego zwycięstwa nad bolszewikami, a w najbliższych miesiącach ma zostać zrobiony ważny krok w stronę postawienia monumentu.

– Miasto powiedziało, że jest zdolne i gotowe do tego, żeby przekazać teren dla Biura Niepodległa, które będzie budowało pomnik. To jest pomnik wpisany w przyrodę, w element wodny. Z tego co wiem, miasto przekaże teren w październiku. Od października będzie etap budowy tego, co jest w tej chwili przygotowywane – poinformował minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Według zapowiedzi wicepremiera, pomnik Bitwy Warszawskiej będzie można zobaczyć w przyszłym roku. Ponadto, budowa muzeum upamiętniającego Cud nad Wisłą trwa w Ossowie. Prace prowadzi tutaj resort obrony. Pierwsze zapowiedzi ministra Mariusza Błaszczaka wskazywały, że nowa placówka powstanie w roku 2020. Tego terminu nie udało się dotrzymać.

W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z tamtego okresu. Placówka będzie również prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia. Na olbrzymim placu przed muzeum przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl