fot. PAP/Radek Pietruszka

W ramach programu „Polskie powroty” do kraju wróci 22 polskich naukowców z najlepszych światowych uczelni

Dzięki programowi „Polskie powroty” do kraju wróci dwudziestu dwóch naukowców z najlepszych światowych uczelni. Za program odpowiada Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.     W pierwszej edycji o granty ubiegało się aż 108 osób. Wybrani naukowcy otrzymają do 2 mln zł w ciągu czterech lat. Środki będą przeznaczone na badania naukowe.

Większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Wraz zespołem badawczym będą mogli pracować na krajowych uczelniach.

Wicepremier, minister nauki Jarosława Gowina podczas ogłoszenia wyników programu zwrócił uwagę, że na przestrzeni tylko ostatnich kilkunastu lat Polskę opuściły dziesiątki tysięcy uczonych. Odwrócenie tego kierunku jest głównym celem rządu – podkreślił szef resortu.

– To jest wyzwanie, które ma znaczenie nie tylko dla polskiej nauki. Ono ma znaczenie dla całego polskiego państwa. Musimy stworzyć warunki, żeby jak najwięcej tych naukowców – którzy rozjechali się po najlepszych uniwersytetach całego świata – chciało wrócić do Polski, żeby tutaj mieli odpowiednie warunki do prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie, żeby mieli także warunki do tego, aby kształcić swoich następców, przyszłe elity intelektualne i naukowe – wskazał Jarosław Gowin.

Przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej zapowiadają kontynuacje programu „Polskie powroty”.

RIRM

drukuj