Uroczystości pogrzebowe śp. o. Alfonsa Kupki OMI – propagatora tematów misyjnych w Polsce

W Obrze koło Wolsztyna odbyły się w środę uroczystości pogrzebowe śp. o. Alfonsa Kupki OMI – misjonarza i byłego prowincjała ojców oblatów. Był pionierem propagowania tematów misyjnych w Polsce oraz założycielem pisma „Misyjne Drogi”. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się we wtorek w Lubińcu Mszą św., której przewodniczył ks. bp Paweł Stobrawa. Pogrzeb odbył się w środę w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze.

O. Alfons Kupka w 1983 roku rozpoczął wydawanie pisma “Misyjne Drogi”, które dziś jest jednym z największych dwumiesięczników o tematyce misyjnej w Polsce – nakład 25 tys. egzemplarzy. Redagował je nieprzerwanie aż do roku 2010 – miał wtedy 81 lat. Do końca interesował się żywo działalnością misyjną.

O. Alfons Kupka był również architektem, który zaprojektował i zrealizował budowę wielu klasztorów i kościołów w Polsce oraz na terenach misyjnych. Jednym ze sztandarowych jego dzieł jest Sanktuarium Matki Bożej Rodzicielki w Figuil w Kamerunie – zbudowane na planie typowego gospodarstwa rodzinnego Kameruńczyków.

Przez wiele lat był związany z domem prowincjalnym w Poznaniu, w ostatnim czasie przebywał wśród obłożnie chorych oblatów w domu zakonnym w Lublińcu. Spoczął na kwaterze oblackiej cmentarza w Obrze k. Wolsztyna.

RIRM/ o. Paweł Gomulak OMI

drukuj