fot. twitter.com/MON_GOV_PL

MON: Uroczystości pogrzebowe kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” ostatniego dnia lipca

31 lipca, w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe weterana Powstania Warszawskiego, dowódcy Batalionu „Zośka” – kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” – poinformował PAP resort obrony. Urna z prochami kapitana zostanie złożona na Wojskowych Powązkach.

Resort poinformował, że uroczystości rozpoczną się w środę, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszą świętą w intencji kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”. Po nabożeństwie kondukt żałobny przejedzie na Wojskowe Powązki. Urna z prochami zostanie złożona do grobu w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”.

Tego samego dnia, na Krakowskim Przedmieściu 66 zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „Jerzy – Ryszard Białous – dowódca Batalionu Zośka AK”. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. Także tego dnia, w Sali Głównej Centralnej Biblioteki Rolniczej (ul. Krakowskie Przedmieście 66) odbędzie się promocja albumu poświęconego dowódcy Batalionu Zośka AK.

Ryszard Białous urodził się w 1914 r. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Działał także w ZHP. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., dowodził plutonem saperów w 8. Dywizji Piechoty, następnie wstąpił do Szarych Szeregów i do Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej. W 1942 r. przeszedł do Kierownictwa Dywersji – Kedywu. Brał udział w akcji pod Arsenałem.

W Powstaniu Warszawskim kpt. Białous dowodził legendarnym batalionem „Zośka” oraz Brygadą Dywersyjną „Broda 53”. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz – trzykrotnie – Krzyżem Walecznych. Po upadku Powstania trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.

Od marca 1947 r. do lutego 1948 r. Ryszard Białous był naczelnikiem ZHP poza granicami kraju. W lipcu 1948 r. wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, gdzie zmarł w marcu 1992 r.

W czerwcu tego roku jego prochy sprowadzono do Polski i tymczasowo złożono w krypcie katedry polowej Wojska Polskiego. Zmarły w Argentynie dowódca „Zośki” chciał być pochowany w ojczystej ziemi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl