fot. PAP/Paweł Supernak

Konfederacja: rząd siłowo pacyfikuje protesty rolników, domagamy się dymisji szefa MSWiA

Rząd siłowo pacyfikuje protesty rolników; domagamy się dymisji szefa MSWiA, Marcina Kierwińskiego – poinformowali w czwartek na konferencji w Sejmie politycy Konfederacji.

W czwartek na konferencji prasowej politycy Konfederacji odnieśli się do środowych protestów rolników w stolicy.

Politycy krytykowali zachowanie policji. Ich zdaniem rząd siłowo pacyfikuje protesty rolników.

„Stały element gry, osaczanie ludzi, otaczanie, zamykanie dróg wyjścia z miejsca zgromadzenia, po czym rozgłośne wzywanie wszystkich do tego, by się natychmiast rozeszli” – mówił poseł Grzegorz Braun.

Polityk przyznał jednocześnie, że policjanci wykonują jedynie rozkazy swoich przełożonych, dlatego też nie domagają się dymisji policjantów, tylko szefa MSWiA, Marcina Kierwińskiego, któremu ta służba podlega.

W środę w stolicy odbył się protest rolników, w którym brali udział również m.in. przedstawiciele „Solidarności” oraz leśnicy. Protest rozpoczął się przed południem przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie manifestujący przeszli przed budynki Sejmu. W trakcie protestu doszło do starć manifestantów z policją.

Według szacunków ratusza w środowym proteście uczestniczyło około 30 tysięcy osób. Miasto przygotuje dokumentację zniszczeń infrastruktury miejskiej i rozważa możliwość wystąpienia do organizatorów o pokrycie strat.

PAP

drukuj