fot. commons.wikimedia.org

IPN prowadzi poszukiwania na terenie więzienia przy Rakowieckiej

IPN prowadzi prace poszukiwawcze na terenie warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej. Jak informuje „Rzeczpospolita” pracownicy Instytutu rozpoczęli wykopy w pobliżu starej kotłowni. Ponadto badany jest teren na tyłach aresztu niedaleko ul. Narbutta.

W latach 40. i 50. w więzieniu na Rakowieckiej wykonano ok. 200 egzekucji, m.in. na polskich żołnierzach podziemia niepodległościowego. Historycy zakładali dotychczas, że szczątki rozstrzelanych wywożone były na cmentarz na Służewcu lub wojskowe Powązki.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami – relacje świadków i dokumenty wskazują, że niektóre ofiary mogły być pochowane na terenie aresztu.

– Rozpoczęliśmy prace poszukiwawcze na terenie aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie – miejsca bardzo ważnego w naszej historii. Miejsca, gdzie w latach 1945-56 stracono około dwustu ludzi, w tym bardzo wielu Żołnierzy Wyklętych. To miejsce z taką historią nigdy nie było badane, a przecież z relacji, ale także z niektórych dokumentów wiadomo, że na terenie tego więzienia wykonano co najmniej kilka pochówków. My chcielibyśmy poprzez nasze działania archeologiczno-poszukiwawcze potwierdzić, że tak istotnie było. Odnaleźć miejsca, gdzie pogrzebane są szczątki ofiar komunizmu, ale także odnaleźć i przebadać te miejsca, gdzie egzekucje były wykonywane – zaznacza prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej powstał na początku XX w. W czasie wojny był wykorzystywany przez Niemców, a po 1945 r. przetrzymywano w nim więźniów politycznych. Wśród polskich bohaterów zamordowanych przez ubeków w więzieniu na Rakowieckiej byli m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil”, gen. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” czy rotmistrz Witold Pilecki.

RIRM

drukuj