Prof. K. Szwagrzyk: Odnaleźliśmy wszystkich pochowanych na terenie Kwatery „Ł”

To był najtrudniejszy etap prac, jednak możemy powiedzieć: odnaleźliśmy wszystkich pochowanych na terenie Kwatery „Ł” – wskazał wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Od 18 kwietnia do 8 lipca tego roku, zespół kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prowadził poszukiwania na terenie Kwatery „Ł” , znajdującej się w obrębie Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. To ostatni etap prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce od 2012 roku.

Tam w zbiorowych mogiłach, w latach 1948-1956, komuniści chowali zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej działaczy podziemia niepodległościowego.

Podsumowując ostatnie prace, prof. Krzysztof Szwagrzyk wskazał: udało odnaleźć się 29 szczątków stanowiących odrębną całość, a także ok. 5 tys.  mniejszych fragmentów szczątków, w tym 1088 kości długich.

– Na terenie Kwatery „Ł” oraz „Ł2” odnajdywaliśmy ślady po koparkach. Nie mamy żadnych wątpliwości, skąd one się tam pojawiły. Przygotowując miejsca pod groby zasłużonych dla władzy ludowej w latach 1982-84, wjeżdżał najpierw na ten teren sprzęt ciężki – koparki. Niszczył on groby więźniów. Na szczęście dla nas te szczątki, mimo że były niszczone, nie były wywożone – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił: liczymy, że wśród wielu odnalezionych szczątków, są te należące do trzech, wielkich bohaterów.

– Czekamy i szukamy wszystkich, ale te trzy nazwiska trzeba tutaj wymienić – ludzi oznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego – gen. Emil Fieldorf „Nil”, płk Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN-u oraz rotmistrz Witold Pilecki – zaznaczył prezes IPN

W poniedziałek szczątki ofiar komunistycznego reżimu zostały wyprowadzone z Cmentarza Wojskowego i przewiezione na Cmentarz Północny. Teraz nastąpi ich identyfikacja na podstawie materiału genetycznego zgromadzonego przez IPN.

Nazwiska pierwszych odnalezionych podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych, mamy poznać jeszcze w tym roku.

Teraz zespół poszukiwań IPN prowadzi prace na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także na Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i na Litwie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl