fot. PAP/Andrzej Lange

Mszczonów: Min. M. Błaszczak uczestniczył w symbolicznym pochówku ks. W. Polkowskiego – Naczelnika Powstania Styczniowego w tym mieście  

W Mszczonowie w województwie mazowieckim odbył się symboliczny pochówek Naczelnika Powstania Styczniowego w tym mieście, ks. proboszcza Władysława Polkowskiego. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Symboliczny pochówek odbył się na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela. W trakcie uroczystości został także poświęcony pomnik pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego z terenu Ziemi Mszczonowskiej.

Obelisk jest jednocześnie symbolicznym grobem ks. Władysława Polkowskiego, który za patriotyczną i powstańczą działalność został zesłany na Syberię.

Wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że Powstanie Styczniowe jest jednym z elementów naszej tożsamości i przykładem, że Polacy miłują wolność i są gotowi o nią walczyć. Zauważył przy tym, że powstańcy byli otaczani czcią w czasach II RP.

– Weterani Powstania Styczniowego darzeni byli wielkim szacunkiem w przedwojennej Polsce. Również marszałek Piłsudski bardzo często nawiązywał do tego czynu niepodległościowego z Powstania Styczniowego. Można powiedzieć, że cała legenda Powstania Styczniowego była jednym z elementów, które stanowiło o naszej niepodległości w 1918 roku. Odwołujemy się do tego wszystkiego, co związane jest w czynem niepodległościowym Powstania Styczniowego również dzisiaj. To służba dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego ma takie same źródła, a więc wypływa z patriotyzmu, jak również z obowiązku zapewnienia wolności i bezpieczeństwa naszym rodakom – podkreślił Mariusz Błaszczak.  

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Miało charakter wojny partyzanckiej i objęło Królestwo Polskie i cały zabór rosyjski.

W powstaniu walczyło ok. 200 tys. Polaków. Zryw trwał do wiosny 1864 r. i zakończył się klęską. Jego następstwem była m.in. aktywna rusyfikacja, konfiskata majątku szlacheckiego i kościelnego, a także odebranie Królestwu Polskiemu resztek niezależności.

RIRM

drukuj