fot. pixabay.com

Petycja polonistów do CKE ws. nowej matury

Grupa polonistów zbiera w internecie podpisy pod petycją do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie formuły nowej matury. Nauczyciele chcą, by komisja podjęła próbę jej zmiany. Rozważają też odstąpienie od sprawdzania prac maturalnych. Resort edukacji i nauki odbiera to jako działania polityczne.

Petycję do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poparło już ponad 36 tysięcy osób. Jej autorzy podnoszą między innymi, że kryteria oceniania zawartości merytorycznej matury pisemnej z języka polskiego są niejasne, niespójne, uznaniowe oraz krzywdzące uczniów.

Nauczycielom nie podoba się też, że nie będzie można przyznawać punktów za szczególne walory pracy, a pomyłka dotycząca lektury obowiązkowej będzie uznawana za błąd kardynalny, przez co – ich zdaniem – będzie więcej niezaliczonych prac.

Część egzaminatorów myśli o bojkocie oceniania matury. Autorzy petycji chcą, by Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła działania upraszczające system oceniania.  Do sprawy odniósł się Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, w którego ocenie, ma w dużej mierze charakter polityczny.

Informacje o formule nowej matury są podawane już od kilku lat i związane są ze zmianami w podstawie programowej oraz przywróceniem 4-letniego liceum. W tym między innymi postawienie na znajomość kanonu lektur, w przeciwieństwie do tego, co działo się w czasach Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przypomnę, że Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne prowadzą szkolenia dla nauczycieli. Natomiast trzeba rozmawiać na temat klucza odpowiedzi i reguł sprawdzania. Wiem, że Centralna Komisja Egzaminacyjna jest otwarta, jednak nie widzę na razie żadnych powodów do tego, aby robić protest polityczny – mówił wiceminister edukacji i nauki.

W mediach część nauczycieli wskazuje też na zbyt niskie wynagrodzenie, jakie za sprawdzenie matury z języka polskiego mają dostać egzaminatorzy. Przypomnijmy, tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem, który przystąpi do egzaminu po reformie likwidującej gimnazja.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl