fot. pixabay.com

Zbliżają się egzaminy maturalne

Maturzyści są już na ostatniej prostej przed egzaminem dojrzałości. Pandemia sprawia, że uczniowie wciąż mają wiele pytań o tegoroczne i przyszłe matury. Z tymi pytaniami mierzył się dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.

Egzaminy maturalne wystartują 4 maja. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Matura z podstawy tego przedmiotu odbędzie się o godz. 9.00.

– Maturzyści będą rozwiązywali zadania, które przygotowaliśmy. W przeciwieństwie do roku ubiegłego będą mogli w tym roku wybrać spośród trzech tematów wypracowań. Dwie rozprawki i jeden temat dotyczący interpretacji tekstu poetyckiego – oznajmił Marcin Smolik.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odpowiadał na pytania maturzystów, a także uczniów liceów i techników. Tłumaczył, jak egzaminy będą wyglądały w tym roku, a jak w następnych latach. 5 maja uczniowie zmierzą się z matematyką, 6 maja z językiem angielskim. Kolejne przedmioty w następnych dniach, aż do 20 maja. Na sali obowiązywał będzie reżim sanitarny. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że egzaminy nie wpływają na wzrost liczby zakażeń.

– Jeżeli szkoły bardzo poważnie podchodzą do przestrzegania wytycznych epidemicznych, które są opracowane dla przeprowadzania egzaminów, a wiemy, że tak jest. Nie ma większego zagrożenia zarażenia wirusem SARS CoV-2 – wskazał dyrektor CKE.

Uczniowie dopytują już teraz, jak matury będą wyglądały w kolejnych latach. Planowana jest reforma. Jeszcze w przyszłym roku nie będzie części ustnej. Będzie ona obowiązkowa od roku 2023, gdzie na licealistów będzie czekała nowa formuła. Do roku 2024 obowiązkowe będzie przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. W roku 2025, by zdać maturę, trzeba będzie zdać jeden z przedmiotów rozszerzonych. Uczniowie pytali, dlaczego nowa formuła będzie trudniejsza.

– To nie jest tak, że egzaminy ze wszystkich przedmiotów są trudniejsze. Rzeczywiście troszkę trudniejszy jest egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, natomiast to zwiększenie trudności nie wynika z samej natury egzaminu, tylko z tego, że uczniowie, którzy w tej chwili są w 5-letnim technikum i 4-letnim liceum, uczą się według nowej podstawy programowej – podsumował Marcin Smolik.

Nowa podstawa programowa obowiązuje od roku 2019. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podkreślał, że matura musi być sprawdzeniem wiedzy, jaką uczniowie nabywają przez cały okres nauki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl