fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MON: Pierwsze wyrzutnie HIMARS są już w Polsce. Trafią one do 16 Dywizji Zmechanizowanej

Pierwsze amerykańskie wyrzutnie rakiet HIMARS są w Polsce, trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jestem też optymistą, jeśli chodzi o kolejny kontrakt na te wyrzutnie; odbyłem rozmowy z producentem i sekretarzem obrony USA – powiedział dziś wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak.

Na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafiły pierwsze amerykańskie wyrzutnie HIMARS z 20 zamówionych. Szef MON przypomniał, że wyrzutnie trafią do 16 Dywizji Zmechanizowanej stacjonującej przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim.

„Negocjujemy kolejną umowę ws. rakiet HIMARS. Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Te wyrzutnie będą sprowadzone do Polski najszybciej, jak to będzie możliwe i będą zamontowane na podwoziach Jelcza. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego negocjowanego kontraktu odbywała się w Polsce współprodukcja rakiet HIMARS – zarówno wyrzutni, jak i rakiet. To jest cel, jaki sobie stawiamy” – oznajmił wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Jestem optymistą, jeśli chodzi o kolejną umowę. Bardzo dobrą rozmowę odbyłem z sekretarzem, obrony USA, Lloydem Austinem (…). Jestem też po rozmowie z zarządem Lockheed Martina „ – powiedział szef MON.

Wyraził nadzieję, że kontrakt na kolejne wyrzutnie zostanie podpisany jak najszybciej.

Minister przypomniał, że niebawem w Toruniu ma powstać akademia HIMARS szkoląca żołnierzy w obsłudze wyrzutni, a także zajmująca się logistyką i serwisem tego sprzętu.

„Wiemy, bo obserwujemy, co dzieje się na Ukrainie, że artyleria odgrywa kluczową rolę, (…) stąd też i nasze wysiłki związane ze zwiększeniem jej możliwości” – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

W 2019 r. MON zamówiło 20 wyrzutni – w tym dwie ćwiczebne – systemu wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej na podwoziu kołowym M142 HIMARS oraz sprzęt towarzyszący. Wartość umowy wyniosła 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu ok 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebnej, pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl