fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON przed spotkaniem NATO: Zagrożenia ze strony Rosji są i będą

Niezależnie od tego, czy dojdzie do rosyjskiej agresji na Ukrainę, rosyjskie zagrożenia są i będą. Musimy uświadomić sobie, że tę sytuację należy postawić w dużo szerszej perspektywie – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przed szczytem ministrów obrony NATO.

Szef MON Mariusz Błaszczak bierze w środę i w czwartek udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jest ono poświęcone sytuacji w Europie Wschodniej w tym działaniom Rosji na granicy z NATO.

„Najważniejszą sprawą są oczywiście groźby rosyjskie wobec Ukrainy i agresywna polityka Rosji. Zgromadzenie wzdłuż granic ukraińskich, z trzech stron, ponad stu tysięcy żołnierzy rosyjskich stanowi realne zagrożenie dla Ukrainy, ale także w szerszym kontekście. Musimy uświadomić sobie – Polacy to wiedzą, nasi sojusznicy mam nadzieję już też, dzięki całej inicjatywie dyplomatycznej prowadzonej przez prezydenta RP i polski rząd – że tę sytuację należy postawić w dużo szerszej perspektywie” – powiedział szef MON na antenie TVP Info.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1493910377775706112

Jak zaznaczył, niezależenie od tego, czy dojdzie do militarnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, rosyjskie zagrożenia „są i będą”.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że polskie wojsko jest aktywne w ramach NATO i prowadzi również ścisłą współpracę z USA oraz pozostałymi sojusznikami z NATO.

„Dowodem na ścisłą współpracę jest to, że dodatkowo pięć tysięcy żołnierzy amerykańskich jest w Polsce, że są dodatkowi żołnierze brytyjscy, zarówno na granicy polsko-białoruskiej, jak i żołnierze rozlokowanie w południowo-wschodniej części naszego kraju. To wszystko są siły, które wzmacniają Polskę, wzmacniają wojsko polskie – oczywiście zasadniczym elementem budowy bezpieczeństwa polskiego jest wojsko polskie, i interoperacyjność między siłami sojuszu północnoatlantyckiego jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – stwierdził.

„Dzisiejsze posiedzenie można określić w ten sposób, że jest to jedna z najważniejszych Rad Północnoatlantyckich w formacie ministrów obrony w ciągu ostatnich lat” – zaznaczył Błaszczak.

Dwudniowe spotkanie jest także, jak informował resort obrony, pierwszą od dłuższego czasu okazją do spotkania z Gruzją i Ukrainą na poziomie ministrów obrony.

Szef polskiego MON odbędzie też odrębne spotkania z ministrami obrony państw uczestniczących w grupie bojowej eFP na Łotwie oraz ministrami obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki z Francją, a także dwustronne spotkania ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Estonii i Kanady.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl