fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

B. Kownacki dla „Naszego Dziennika”: W przetargu na autobusy dla wojska nie ma żadnych preferencji dla Autosanu

W drugiej połowie września ogłoszono kolejny przetarg na dostawę autobusów dla wojska. W rozmowie z Naszym Dziennikiem wiceszef MON Bartosz Kownacki zapewnił, że „W przetargu na zakup autobusów dla wojska nie ma żadnych preferencji dla Autosanu”.

Jak wynika z medialnych doniesień wojsko zmieniło swoje wymagania wobec dostawcy autobusów tylko po to, żeby w przetargu mógł wystartować Autosan. Zdaniem wiceszefa MON, te informacje mogły wziąć się stąd „że ktoś dostał do rąk pierwszą wersję specyfikacji przetargowej sprzed wielu miesięcy, gdy wpisano tam bardzo mocno wyśrubowane warunki”.

Bartosz Kownacki zapewnił, że została ona zmieniona „już dawno, a nie dopiero teraz, jak sugerują media”. Przedmiotem zamówienia jest 28 pojazdów. Jak podkreślił wiceminister, „Cały świat stara się kupować broń i inny sprzęt dla wojska ze swoich zakładów i my też staramy się iść tą drogą”.

Pod koniec sierpnia wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Chodziło o pierwszy przetarg na autobusy dla wojska. Ofertę Autosanu odrzucono, bo została złożona 20 minut po czasie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj