Szef MON złożył u prezydenta wniosek o wręczenie nominacji generalskich

Złożyłem do prezydenta wniosek ws. nominacji generalskich; termin ich wręczenia zależy od Andrzeja Dudy – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał też, że wkrótce zostanie powołany pełnomocnik ds. utworzenia agencji zajmującej się zakupami dla armii.

Mariusz Błaszczak był pytany w radiowych Sygnałach Dnia, czy możliwe jest wręczenie nominacji generalskich 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

„Termin zależy od pana prezydenta, ale rzeczywiście rozmawialiśmy. Ja wniosek odpowiedni złożyłem” – odparł szef MON.

Zapewnił też, że w tej sprawie resort obrony narodowej pozostaje w stałym kontakcie z prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

„Przede wszystkim zmieniło się podejście; jest porozumienie. Uważam, że tak należy działać, aby Zwierzchnik Sił Zbrojnych miał możliwości konsultacji tych spraw, bo to prezydent RP konstytucyjnie jest odpowiedzialny za te sprawy (nominacje generalskie)” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Przypomniał też o spotkaniu, jakie pond koniec stycznia kierownictwo resortu obrony odbyło z prezydentem Andrzejem Dudą.

W połowie lutego, o nominacje generalskie 1 marca był też pytany szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Trwa na ten temat rozmowa i ustalenia między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwem Obrony Narodowej i panem prezydentem. Jeśli wszystkie przepisy, procedury będą wypełnione, to taka możliwość istnieje” – odparł wówczas Szczerski.

Błaszczak był pytany w radiowej Jedynce o zmiany w Systemie Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi, które na początku lutego zapowiedziały we wspólnym komunikacie MON i BBN.

W ocenie ministra, SKiD wymaga zmiany.

„To, co zostało przeprowadzone w roku 2014 jest po prostu dysfunkcjonalne” – podkreślił szef MON. Jak dodał, aby dokonać tej zmiany, należy „doprowadzić do porozumienia”.

„To jest moje zadanie. Myślę, że zakończy się sukcesem” – mówił Błaszczak.

Podkreślił, że w armii „stawia na kompetencję, profesjonalizm i młode pokolenie”.

„Są zarówno w wojsku polskim, jak i – wiem dokładnie – że są w policji oficerowie doświadczeni, dowódcy doświadczeni, profesjonalni” – zaznaczył minister obrony.

Dopytywany, czy jest to zapowiedź „odmłodzenia” kadry dowódczej odparł, że „to jest proces”.

„Ale nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że nadszedł czas, żeby dowódcami w Wojsku Polskim byli oficerowie, którzy są profesjonalni, no ale rzeczywiście, którzy reprezentują młodsze pokolenie” – dodał Błaszczak.

Zastrzegł, że nie jest to zapowiedź „rewolucji”.

„To jest kontynuacja tego, co rozpoczął minister (Antoni) Macierewicz (były szef MON), bo też takie działania podejmował” – zaznaczył minister obrony.

Szef MON został też spytany o wojskową agencję ds. zakupów uzbrojenia dla armii, której utworzenie zapowiedział na początku lutego. Błaszczak poinformował, że „niedługo” zostanie powołany pełnomocnik ds. powołania nowej agencji. Zaznaczył, że procesu tego „nie sposób wprowadzić w ciągu krótkiego czasu”.

Według ministra, polski przemysł zbrojeniowy powinien się specjalizować.

„Będziemy rozwijać te kompetencje, w których przemysł zbrojeniowy odnosi sukcesy, w których jest profesjonalny” – zapowiedział.

Jak mówił Błaszczak, w Polsce w tym obszarze są „liderzy”, na których stawia MON. Zastrzegł jednak, że część sprzętu potrzebnego polskiej armii, wciąż trzeba będzie kupować zagranicą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl