fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda: Wszyscy mamy powód do świętowania

Od 15 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Warto uświadomić sobie drogę, jako przebyliśmy w tym czasie jako kraj i jako naród – napisał dla dzisiejszego wydania dziennika „Fakt” prezydent Andrzej Duda.

„Pamiętam moment, gdy w czerwcu 203 roku głosowałem w referendum akcesyjnym. Podobnie jak miliony Polaków opowiedziałem się wtedy za szansą, jaką było nasze członkostwo w Unii. Pamiętam też, z jakim przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum i zastanawiałem się, jak będzie wyglądała Polska za dziesięć, piętnaście lat” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent w tekście dla dziennika podkreślił, że jesteśmy Polakami i Europejczykami jedocześnie i nie ma w tym żadnej sprzeczności.

„Silna Polska to silna Unia Europejska” – ocenił.

„Piętnaście lat temu dokonaliśmy jako naród odpowiedzialnego wyboru. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć. Nasz sukces zawdzięczamy naszej przedsiębiorczości, kreatywności i pracowitości” – zauważył prezydent.

Podkreślił także znaczenie dla Polski funduszy europejskich, dodając, że „Za każdym dobrze wydanym euro stoją konkretni ludzie, stoją włodarze miast, powiatów i gmin, stoją lokalne społeczności, którym drogie są ich małe ojczyzny, stoją przedsiębiorcy, liderzy i społecznicy”.

Duda odniósł się także do zaangażowania Polaków w budowę Unii.

„Zaangażowanie w budowę wspólnoty europejskiej płynie z naszego patriotyzmu, ale płynie też z naszego historycznego doświadczenia. My, Polacy, byliśmy przecież prekursorami w tworzeniu unii politycznych, co wyraził Ojciec Święty Jan Paweł II w powiedzeniu: Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” – napisał prezydent.

„Solidarność i bezpieczeństwo to wartości, którymi na co dzień się kierujemy. Dlatego możemy dziś z dumą powiedzieć: Europa to my, Unia Europejska to my” – podsumował Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl