fot. PAP/Piotr Polak

Prezydenci Polski i Węgier odsłonili popiersie kompozytora Beli Bartoka

Popiersie węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka odsłonili w sobotę w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach prezydenci Polski i Węgier, którzy uczestniczą w obchodach Dnia Przyjaźni obydwu państw.

Popiersie węgierskiego kompozytora odsłonięto w Alei Sław, gdzie znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, upamiętniających ludzi kultury XX wieku, m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Edith Piaf, Krzysztofa Kieślowskiego.

Bela Bartok to jednym z największych węgierskich kompozytorów XX wieku oraz badaczy muzyki ludowej. Do zdobycia przez niego popularności przyczyniły się przede wszystkim rytmy i motywy melodyczne zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki węgierskiej i bałkańskiej. Oprócz twórczości fortepianowej, kameralnej i symfonicznej Bartok zasłynął także jako twórca pieśni na głos solowy, pieśni chóralnych, jak i kompozytor opery „Zamek Sinobrodego” (1918) i baletu „Cudowny mandaryn” (1926). Jego mniej znanym utworem skomponowanym dla baletu jest „Drewniany książę” (1917), który premierowo został wystawiony w piątkowym przedstawieniu w Kieleckim Teatrze Tańca, w którym udział wzięły pary prezydenckie Polski i Węgier.

Po odsłonięciu popiersia Bartoka pary prezydenckie zapaliły znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Andrzej Duda oraz Janos Ader uczestniczą w dwudniowych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Kielcach. Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl