Prezydent spotka się z rodzinami Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Polski Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami Rodzin Ofiar terroru komunistycznego oraz instytucji i środowisk zaangażowanych w ich odnalezienie i upamiętnienie na tzw. „Łączce”.

W następną niedzielę na Wojskowych Powązkach ma zostać odsłonięty Panteon-Mauzoleum. Rodziny żołnierzy niezłomnych oraz Fundacja „Łączka” apelowali o wstrzymanie budowy do czasu zakończenia ekshumacji wszystkich bohaterów narodowych.

Do prezydenta przybędą rodziny ofiar, które zostały już ekshumowane, a także ci, których bliscy jeszcze pozostają w dołach śmierci.

Tadeusz Płużański, prezes z Fundacji „Łączka”, podkreśla, że od dwóch lat nie dokonano żadnej ekshumacji w kwaterze „Ł”. Dodaje, że rodziny chcą się dowiedzieć od urzędników, dlaczego te sprawy nie idą właściwym torem.

To miał być Narodowy Panteon a jest panteon. Wszyscy oczekiwali, że najpierw będą ekshumacje, a dopiero potem będzie upamiętnienie. Mam nadzieje, że też doczekam się jakiejś odpowiedzi w tych kwestiach – zaznaczył Płużański.

Panteon ma mieć formę 36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt. Mają się na nich znaleźć, m.in. polskie godło i inskrypcje.

W Panteonie będzie miejsce na ponad dwieście pochówków. Obecnie zidentyfikowano 40 ofiar.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl