fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda z wizytą w Wielkiej Brytanii

Zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Wielkiej Brytanii. Prezydent wraz z małżonką wziął udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię. Spotkał się również z Polakami mieszkającymi na Wyspach. Nie zabrakło tez rozmowy z premierem Davidem Cameronem. Andrzej Duda nadał również stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego.

Głównymi tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem w Londynie były: sprawa uchodźców, bezpieczeństwo militarne i energetyczne. Polski prezydent ocenił spotkanie jako bardzo dobre i mówił, że jest szerokie pole do współpracy.

– Zgodziliśmy się, że trzeba przede wszystkim zwalczać przyczyny tego, co powoduje, że ci ludzie zmierzają do Europy. Rozmawialiśmy również o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i militarnego. Pan premier zgodził się ze mną, że konieczny jest rozwój infrastruktury NATO w Europie Środkowo-wschodniej oraz wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu. Nadal będziemy na ten temat rozmawiali – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką wziął udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię. Spotkał się również z weteranami i uczestnikami II wojny światowej. W Instytucie Sikorskiego nadał stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.

– Dla mnie to kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec najlepszych swoich obywateli. Panie były sanitariuszkami i łączniczkami w Powstaniu Warszawskim. Miały wtedy po 20 lat, czasem mniej. Dla Polski postawiły wszystko na jedną kartę, zaryzykowały życie dla wolności naszego państwa, dla ochrony życia swoich kolegów, których wspierały i ratowały w najtrudniejszych miejscach – mówił prezydent Polski.

Nie zabrakło także spotkania prezydenta z rodakami, którzy w poszukiwaniu lepszych warunków życia, musieli wyemigrować.

– Mam nadzieję, że razem zdołamy polepszyć sytuację w Polsce na tyle, żebyśmy mogli wszyscy wrócić, mieć taką samą pracę, jak tutaj w Anglii, w Polsce żyć na takich samych warunkach i wspólnie razem naprawiać ojczyznę – podkreśliła Jadwiga Buczyńska.

Polacy nie kryli radości ze spotkania z prezydentem.

– Przede wszystkim uważamy, że jest to wizyta przełomowa. Jest ona bardzo wczesna, jeśli chodzi o kadencję pana prezydenta. Jest to jedna z pierwszych wizyt. Natomiast w ogóle w Londynie, w co trudno uwierzyć, nie było prezydenta Polski. Ostatnio w 2004 roku był Kwaśniewski. Wskutek tego uważamy, że to może być przełom. Widzimy to, jak pan prezydent jest entuzjastycznie przyjmowany przez ludzi. Ta wizyta jest dla nas radością i dumą, że mamy takiego prezydenta – podkreślił Sławomir Wróbel, przewodniczący Great Poland.


TV Trwam News/RIRM

drukuj