fot. pixabay.com

Projekt prezydenckiej ustawy Centra Zdrowia 75 plus ma pojawić się w I kwartale 2021 r.

Centra Zdrowia 75 plus mają znacząco poprawić opiekę medyczną nad seniorami. Projekt prezydenckiej ustawy w tej sprawie może trafić do parlamentu w pierwszym kwartale 2021 roku.

Opieka medyczna nad seniorami pozostawia wiele do życzenia – mówi lekarz Joanna Zabielska-Cieciuch.

– Inicjatywy, które są dedykowane tej grupie, są całkowicie niewystarczające. Wiąże się to z brakiem środków finansowych – wskazuje lek. Joanna Zabielska-Cieciuch.

Potwierdzają to także sami seniorzy.

– Teraz w każdym wieku trudno dostać się do lekarza, bo nasza służba zdrowia jest chora. (…) Na receptę – pomimo posiadania internetu – musiałam czekać ponad tydzień – mówi pani Elżbieta.

Pomóc seniorom w ich bolączkach zdrowotnych mają Centra Zdrowia 75 plus. To plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi, dzięki stworzeniu sieci oddziałów geriatrycznych i centrów medycznych nakierowanych na opiekę nad seniorami.

 – To wyjście naprzeciw starzejącego się społeczeństwa.  Założenia ustawy są w trakcie konsultacji i negocjacji z Ministerstwem Zdrowia. Prace w Kancelarii Prezydenta RP trwają od 2019 roku. (…) Życzeniem pana prezydenta jest, aby ustawa jak najszybciej trafiła do procedowania w parlamencie. Chcemy, aby to był pierwszy kwartał tego roku – wyjaśnił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik.

Nie wiadomo jednak, czy powstaną nowe placówki, czy zostaną  zreorganizowane już istniejące, takie jak np. przychodnie rejonowe.

– Założenie jest takie, aby przyjąć model, według którego zostanie wyliczona populacja. Powiedzmy, funkcjonujący ośrodek przypadnie na 300 tys. mieszańców – powiedział Piotr Ćwik.

Część seniorów obawia się nowej inicjatywy. Mówią, że mają większe zaufanie do swojego lekarza rodzinnego.

– W przechodni rejonowej od wielu lat prowadzi mnie lekarz rodzinny, który wszystko o mnie wie. Wie, co mi potrzeba, gdzie mnie skierować. Jestem dobrze obsłużony – wskazał pan Marian.

Aby cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem, należy pamiętać o kilku zasadach.

– Senior potrzebuje odpowiedniego odżywiania, aktywności fizycznej, realizacji swoich zainteresowań – zaznaczyła lek. Joanna Zabielska-Cieciuch.

Aż 75 proc. naszego zdrowia zależy od tego, co jemy, ile się ruszamy, jakim powietrzem oddychamy i w jakim środowisku żyjemy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl