Tvp.info: Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim

Dojdzie dziś do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim – ustalił portal tvp.info.

Wcześniej portal wPolityce.pl poinformował, że do spotkania prezydenta i prezesa PiS może dojść w ciągu najbliższych dni. Portalowi tvp.info udało się ustalić, że spotkanie odbędzie się w piątek.

Spotkanie może dotyczyć m.in przygotowywanych przez Kancelarię Prezydenta RP nowych ustaw, reformujących sądownictwo w Polsce. Według ustaleń portalu tvp.info, projekty ustaw są już gotowe.

W lipcu Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent tłumaczył wtedy, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale nie zgadza się z pomysłem wzmocnienia władzy prokuratora generalnego nad Sądem Najwyższym. Podkreślił też, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, ale „reformy mądrej”.

Ustawa o Sądzie Najwyższym miała m.in. zmienić strukturę sądu. Zamiast dotychczasowych czterech izb: cywilnej, karnej, pracy, ubezpieczeń społecznych i spraw publicznych oraz wojskowej, wprowadzała trzy izby: prawa publicznego; prywatnego oraz Izbę Dyscyplinarną. Ustawa przewidywała również zmianę w sposobie wyboru I prezesa Sądu Najwyższego oraz zmianę statusu obecnych sędziów Sądu Najwyższego.

Projekt przewidywał też, że minister sprawiedliwości po wejściu w życie nowych przepisów złożyłby do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek z listą sędziów w stanie czynnym, którzy mieliby pozostać w zmienionej strukturze sądu. Wprowadzał też zasadę, że sędziowie przechodzą w stan spoczynku w wieku 65 lat.

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zmieniała sposób wyboru jej członków, będących sędziami, oraz sposób wyłaniania kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Szanse na wybór do Rady będą mieliby wszyscy sędziowie, bez względu na szczebel sądu, w którym dotąd orzekali.

tvp.info.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl