fot. PAP/Jacek Turczyk

Para prezydencka przygotowała paczkę dla Polaków na Kresach

Akcja pomocy Polakom na Kresach wpisuje się pięknie w dzieło solidarności – powiedział w podszczecińskim Przecławiu prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotowali w czwartek „Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach”.

Para prezydencka przygotowała jedną z paczek, która jeszcze przed świętami trafi do Polaków mieszkających w rejonie litewskiego miasta Soleczniki. Prezydent wraz z małżonką przekazali także osobiste paczki m.in. dla polskich dzieci ze szkoły specjalnej w Solecznikach.

„Wasza akcja wpisuje się pięknie w dzieło solidarności” – powiedział prezydent Duda. Nawiązał także do mieszkanki Wileńszczyzny pani Aleksandry, w ubiegłym roku częstującej tam polskich pielgrzymów kanapkami i marchewką, której organizatorzy akcji postanowili odwdzięczyć się wysyłając na Kresy pomoc.

Wybuchła solidarność w waszych sercach, żeby tam wysyłać paczki i organizować kolonie dla dzieci – to jest wielkie i wspaniałe dzieło. Jeżeli mówimy o tworzeniu wspólnoty – a bardzo byśmy chcieli ją mieć – to właśnie w ten sposób się ją buduje – powiedział prezydent  Duda.

„Tak właśnie buduje się państwo, o którym ja mówię” – kontynuował.

Państwo jest silne, bo dostrzega każdego swojego obywatela, bo społeczeństwo w nim stanowi wspólnotę. Chciałem wam podziękować za to, że jesteście razem z naszymi rodakami poza granicami, że jesteście razem tutaj i, że my możemy tutaj być razem z wami – zakończył prezydent.

Pierwsza dama złożyła z kolei życzenia rodakom żyjącym na Kresach.

Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, wielu łask bożych, a przede wszystkim wiele miłości, dobra i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku – powiedziała.

Pierwsza dama, zwracając się do wolontariuszy, podziękowała za ich pracę, a także przykład, jaki dają młodzieży.

Jeszcze przed pakowaniem paczek para prezydencka wysłuchała koncertu, na którym wystąpili m.in. uczniowie szkoły podstawowej w Przecławiu.

Pomysł akcji narodził się po ubiegłorocznej pielgrzymce Suwałki – Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających tam rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali im posiłki. Podczas tegorocznej edycji akcji jej organizatorzy zebrali ok. 3 tony darów i ponad 60 tys. zł. Dzięki darczyńcom na Wileńszczyznę pojedzie łącznie 900 paczek, z czego 560 przygotowanych specjalnie dla dzieci. W paczkach znajdzie się przede wszystkim żywność, środki czystości oraz przybory szkolne.

Pomysłodawcą akcji jest Wojciech Woźniak, a jej współorganizatorami są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, a także fotoreporter ze Szczecina Łukasz Szełemej.

Prezydent przyjechał do Przecławia ze stolicy Pomorza Zachodniego, gdzie uczestniczył w szczecińskich uroczystościach z okazji rocznicy Grudnia ’70.

PAP/RIRM

drukuj