PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda do polskich żołnierzy: Dzięki międzynarodowej misji w BiH jest spokój

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywają w Bośni i Hercegowinie. Tam spotkali się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego unijnej misji EUFOR oraz rozmawiają z przedstawicielami władz.

Podczas świątecznego spotkaniu z polskimi żołnierzami służącymi na Bałkanach prezydent podkreślał znaczenie misji, w której uczestniczą polscy żołnierze dla stabilności i spokoju w regionie.

– Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu i tak trudnej, na której dalej jest tyle pozostałości konfliktu sprzed 20 lat dzisiaj, także dzięki państwa służbie, jest spokój. Ludzie mogą normalnie żyć i się rozwijać. Dziękuję, że prowadzicie działania tej misji z jednej strony szkoleniowej, a z drugiej mającej także istotny element stabilizujący – mówił prezydent RP.

Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że służba polskich żołnierzy jest bardzo dobrze odbierana przez społeczności lokalne.

– To jest dowód waszego profesjonalizmu. To jest dowód szacunku jakim cieszą się żołnierze Wojska Polskiego. Serdecznie dziękuję wam za to, dlatego, że stanowicie wizytówkę Polski poza granicami kraju. Stanowicie też niewątpliwie pewien bardzo ważny kapitał jakim Polska dysponuje – akcentował minister.

Prezydent i minister obrony wręczyli odznaczenia wyróżnionym żołnierzom.

Polscy żołnierze obecni są w Bośni i Hercegowinie od ponad 20 lat. Obecnie ich głównym zadaniem jest szkolenie i doradzanie oraz budowa wybranych zdolności bojowych sił zbrojnych tego kraju. Ponadto polscy żołnierze monitorują przestrzeganie porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

RIRM

drukuj