PAP/EPA

Premier M. Morawiecki: Nowy budżet unijny będzie bardzo dobry dla Polski

Budżet unijny na kolejne lata będzie dostosowany do strategii budżetowej naszego kraju – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się w poniedziałek w Brukseli z komisarzem ds. budżetu Güntherem Oettingerem.

Politycy rozmawiali m.in. o wieloletnich ramach finansowych Wspólnoty. Premier ocenił te negocjacje jako konstruktywne. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że przyszły budżet będzie odpowiadał potrzebom dalszego rozwoju polskiej infrastruktury, m.in. drogowej, energetycznej i gazowej.

Chcemy, by Polska miała jak najbardziej innowacyjny przemysł, a polscy inżynierowie zarabiali jak najwięcej – zaznaczył szef polskiego rządu.

Ten nowy budżet, negocjowany przez nas, teraz przeze mnie w Brukseli, na najbliższą perspektywę 2021- 2027 będzie bardzo dobry dla Polski. Jego negocjacje ulegają przyspieszeniu. Te rozmowy z komisarzem Oettingerem były bardzo konstruktywne i jednocześnie też odpowiadają coraz lepiej naszym priorytetom. Priorytetom rozwoju infrastruktury, ale też innowacyjnością, polityki obronnej, ale także zapobiegania tym ryzykom, przed którymi Europa stanęła w ostatnich latach, o których jeszcze 10 lat temu jeszcze nikt nie rozmawiał, jak na przykład migracja i pomoc państwom, które są w trudnym położeniu w północnej Afryce, czy na Bliskim Wschodzie. To jest część również naszej polityki – akcentował premier RP.    

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli poruszył również temat środków dla polskiego rolnictwa. Chodzi m.in. o potrzeby związane z hodowlą, uprawą roślin, dobrostanem zwierząt czy importem z Ukrainy.

RIRM

drukuj