fot. PAP/Leszek Szymański

Premier zakończył wizytę na Węgrzech

Premier Mateusz Morawiecki zakończył wizytę na Węgrzech, gdzie wziął udział w spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji.

Premierzy wraz z prezydentem Francji rozmawiali m.in. o cenach energii, które w ostatnim czasie systematycznie rosną. Powodów można szukać w polityce Kremla.

– Są to przede wszystkim manipulacje po stornie Gazpromu. Oczekujemy jednoznacznego raportu w tej sprawie ze strony Komisji – powiedział premier RP.

Ponadto premier Mateusz Morawiecki krytykował system handlu emisjami, który także przyczynia się do wzrostu cen energii.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni kształtem tego systemu. Przede wszystkim martwimy się faktem, że różne podmioty inwestycyjne, spekulacyjne, banki, fundusze inwestycyjne mogą nabywać uprawnienia do emisji CO2. To powoduje, że w sztuczny sposób rośnie cena – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Taka sytuacja powoduje wysoką inflację w całej Europie.

Szefowie rządów Grupy V4 oraz prezydent Francji poruszyli również temat migracji.

– Polska broni wschodniej granicy UE oraz NATO. Dziękuję za słowa uznania ze strony prezydenta Francji i kolegów Grupy Wyszehradzkiej, bo musimy potrafić bronić swoje zewnętrzne granice – tłumaczył premier RP.

Musimy zapobiegać przemytowi ludzi i używania ich jako żywych tarcz przeciwko krajom Unii Europejskiej – dodał premier Mateusz Morawiecki.

– Rozmawialiśmy także, na naszą prośbę, o tzw. problemie praworządności. Kierujemy się zasadą, że to, co jest dozwolone w jednym kraju UE, np. we Francji czy w Niemczech, musi być także dostępne we wszystkich innych krajach UE – poinformował premier RP.

W innym wypadku mamy do czynienia z dyskryminacją, a my się na dyskryminację nie zgadzamy – dodał premier Polski. Wśród innych tematów pojawiło się możliwe włączenie w struktury Unii Europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl