fot. PAP/Jakub Kamiński

Premier RP: Polska stosuje rozdział Kościoła od państwa w podobny sposób, jak ogromna większość państw europejskich

Polska stosuje rozdział Kościoła od państwa w bardzo podobny sposób, jak ogromna większość państw europejskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu dodał, że nie widzi tutaj żadnego problemu.

Prezes Rady Ministrów był pytany na antenie TVP 1, dlaczego część opozycji wychodzi z inicjatywą większego rozdziału państwa od Kościoła. W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego być może wynika to z chęci zaistnienia.

Może po to, by zaistnieć. (…) Nasze państwo stosuje rozdział Kościoła od państwa w bardzo podobny sposób, jak ogromna większość państw europejskich. Nie widzę tu żadnego problemu. W sześciu państwach UE religia jest obowiązkowa w szkołach. U nas również religia jest w szkołach, co często się podnosi, ale jest to element wygody. Sam uczestniczyłem w lekcjach religii w salkach katechetycznych. Ale myślę, że dużo wygodniej jest, jeśli religia jest w szkole – mówił Mateusz Morawiecki.

Na początku stycznia Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej, zaprezentowała projekt ustawy dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych. Środowiska lewicowe chcą także, by księża i duchowni sami opłacali składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

RIRM

drukuj