fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: międzyrządowe konsultacje polsko-litewskie

W Warszawie obywają się dziś międzyrządowe polsko–litewskie konsultacje. W ich ramach rozmawiali już m.in. ministrowie obrony obu krajów. Na konferencji po spotkaniu Mariusz Błaszczak, szef MON-u, powiedział, że poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem.

Nasze kraje są celem białoruskich działań hybrydowych. Nasze państwa ze sobą współpracują w przeciwdziałaniu tym atakom i budowaniu odporności – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.  Jak dodał, wśród tematów znalazła się też kwestia wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz współpracy w ramach grup roboczych.

– Wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z uszczelnianiem granicy zarówno polsko-białoruskiej, jak i litewsko-białoruskiej. Mieliśmy okazję rozmawiać na ten temat na Łotwie, gdzie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach żołnierzy Wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozmawialiśmy też na temat zagrożeń, wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz naszej współpracy w kwestii dowództwa dywizji, której dowódcą jest polski oficer, a szefem sztabu oficer litewski – poinformował szef MON.

Rozpoczęła się już kolejna część konsultacji. W KPRM rozmawiają premierzy Polski i Litwy: Mateusz Morawiecki i Ingrida Szimonyte.

https://twitter.com/PremierRP/status/1438805014328315906

Potem spotkają się delegacje obu krajów. Szefowie rządów mają przyjąć wspólną deklarację dotycząca współpracy dwustronnej. Premierzy Polski i Litwy złożą też kwiaty przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Po godz. 13.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się sesja plenarna. Jeszcze dziś litewska premier ma się spotkać z marszałkami Sejmu i Senatu RP.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl