Interpelacja Anny Sobeckiej ws. mowy nienawiści

Poseł PiS Anna Sobecka złożyła na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego interpelację skierowaną do minister edukacji narodowej w sprawie zajęć szkolnych na temat mowy nienawiści.

Całość interpelacji poniżej:

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu składam na ręce Pana Marszałka interpelację poselską skierowaną do Minister Edukacji Narodowej w sprawie zajęć szkolnych na temat mowy nienawiści.

Szanowna Pani Minister, w związku z morderstwem prezydenta Gdańska, pana Pawła Adamowicza, część polityków oraz samorządowców zaczęło domagać się i czynić starania o przeprowadzenie w szkołach publicznych zajęć poświęconych mowie nienawiści.

Niestety, brak jest informacji, kto miałby przeprowadzać te zajęcia, kto będzie definiował, czym jest przedmiotowa mowa nienawiści i dlaczego nie wystarczają do tego dotychczasowe zajęcia z religii, etyki i godziny wychowawcze.

Powstają również obawy, że zajęcia te mają w rzeczywistości służyć indoktrynacji i ograniczaniu wolności słowa, czy nie będą one blokowaniem prawdy. Zauważalna jest już obecnie tendencja do ograniczania mowy nienawiści wobec mniejszości etnicznych seksualnych. Natomiast obrażanie osób starszych, polskich patriotów, chrześcijan i osób o niższym wykształceniu, traktowane jest jako swoboda wypowiedzi, dozwolona krytyka, działalność artystyczna.

Mając powyższe na uwadze, proszę o odpowiedź na pytania:

1. Jak dotychczas realizowane jest w szkołach przyswajanie dzieciom i młodzieży takich wartości, jak szacunek dla drugiego człowieka oraz kultura wypowiedzi?
2. W jakim zakresie obecne rozwiązania są niewystarczające?
3. Jakie jest stanowisko Ministerstwa w sprawie wprowadzenia dodatkowych zajęć poświęconych mowie nienawiści?
4. Jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo wobec prób ingerencji organów prowadzących w program nauczania?

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl