fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Wyciek podatku VAT był jedną z przyczyn wyjazdu z kraju 2 mln Polaków

Wyciek podatku VAT był jedną z przyczyn wyjazdów Polaków zagranicę. Tak straciliśmy 2 mln obywateli – mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji pod hasłem „#LukaVAT”. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, luka w VAT w 2018 roku wyniosła 12,2 proc. To o połowę mniej niż w roku 2015.

Wytoczyliśmy nowe armaty przeciwko przestępcom VAT-owskim – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– W ciągu trzech lat nadrobiliśmy całą tę lukę – zaznaczył szef polskiego rządu.

Lukę, która – jak mówił premier – zaczęła gwałtownie rosnąć w okresie rządów koalicji PO-PSL. Polska – jeśli chodzi o ściągalność VAT – rośnie szybciej niż koniunktura. Czego nie można powiedzieć o rządach poprzedników – mówił Mateusz Morawiecki i tłumaczył, że dziś Polska przeżywa mini-cud gospodarczy.

– Ja uważam, że przyczyną tego mini-cudu gospodarczego jest właśnie ściągalność VAT, podatku CIT, czyli ta sprawność instytucji państwa. 19:57

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, luka w VAT w 2018 roku wyniosła 12,2 proc. Stanowiła 1,1 proc. PKB. Wyliczenia wskazują, że po 2008 roku luka podatkowa wzrosła do poziomu ponad 24 proc. w roku 2015. W trakcie konferencji pod hasłem „Luka VAT” premier Mateusz Morawiecki porównał gospodarkę do statku. Tłumaczył, że to właśnie VAT jest jego paliwem.

– Jak ktoś nam podbiera tego paliwa, kradnie to paliwo, wycieka to paliwo do oceanu, to statek płynie wolniej, a marynarze, mieszkańcy opuszczają ten statek na inne statki, które płyną gdzieś obok i cieszą się normalnym rozwojem gospodarczym – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

I właśnie to – w ocenie premiera – było jedną z przyczyn licznych wyjazdów Polaków zagranicę. Tak straciliśmy 2 mln obywateli – podkreślił Mateusz Morawiecki.

– Oczywiście, nie wyłącznie z tego powodu, ale – jak sądzę – ten gigantyczny ubytek, może nawet 260 mld zł, to był wielki ubytek podatkowy, który spowodował też, że nie było iluś miejsc pracy – dodał szef rządu.

Już teraz ściągalność VAT i mechanizmy uruchomione przez rząd budzą zainteresowanie w Europie. Polska dzieli się swoimi rozwiązaniami z innymi państwami UE – zapewnił premier.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl