fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Morawiecki: Chcemy wykorzystać potencjał Bałtyku w handlu z Chinami

Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami – podkreślił dziś wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by chińskie towary w większym stopniu wwozić do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk, zamiast np. przez Hamburg. Wicepremier, minister rozwoju i finansów uczestniczył w otwarciu konferencji „Kierunek Chiny – nowe celne perspektywy”.

Mateusz Morawiecki mówił, że mimo, iż współpraca Polski z Chinami rozwija się bardzo dobrze, to musi w niej dojść do zmiany niekorzystnej dla naszego kraju różnicy w obrocie handlowym.

„My z żadnym krajem nie mamy tak >>niezrównoważonych<< relacji handlowych jak z Chinami – na korzyść Chin. Mamy relacje 12:1. Importujemy z Chin towary za 24 mld dolarów, a eksportujemy za dwa miliardy (…) Przestańcie importować i eksportować (z perspektywy Chin – PAP) towary przez Hamburg i Amsterdam i (tamtędy – PAP) wwozić do Polski, na Ukrainę, do Rosji, a zacznijcie przez Gdańsk, przez Szczecin (…) Chcemy wykorzystać nasz potencjał Bałtyku” – powiedział.

Jego zdaniem, gdyby tak się stało, to wówczas Polska będzie mogła poczekać jeszcze kilka lat do czasu zrównoważenia obrotów handlowych z Chinami.

„My zgadzamy się – jakiś czas jeszcze – na najgłębszy w historii świata chyba dysparytet w handlu, (…) ale bardzo prosimy, żeby wszystkie procedury celne i wwozu tak zorganizować, aby chociaż Polska zyskiwała te 20 proc. na cle (…) Wspólny interes musi być obustronny” – apelował Mateusz Morawicki do uczestników konferencji.

PAP/RIRM

drukuj