fot. flickr

W Senacie odbywa się konferencja dot. poprawy jakości powietrza w Polsce

W Senacie RP odbywa się dziś konferencja pt. „Współpraca administracji rządowej i samorządowej niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce”.

Celem spotkania jest uruchomienie debaty publicznej dotyczącej optymalnych metod połączenia wysiłków władzy ustawodawczej, administracji rządowej oraz administracji samorządowej na rzecz aktywnego zwalczania zanieczyszczenia powietrza.

Polska chce walczyć z zanieczyszczeniem powietrza – podkreślił obecny na konferencji wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Problem jest pilny. Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że z powodu smogu co roku umiera przedwcześnie 50 tys. Polaków.

Szef resortu zwrócił uwagę, że rząd wydał już rozporządzenie o jakości kotłów. Do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji mają trafić  przepisy dot. jakości paliw.

Wicepremier zauważył, że rząd podczas prac nad ustawami nie zapomina także o problemie ubóstwa energetycznego.

Co z tego, że będziemy mieli piękne rozporządzenia o jakości paliw, czy jakości kotłów; co z tego, jak będziemy mieli wszędzie porozkładane czujniki, jeżeli ludzi nie będzie stać na to, żeby palili czystszym paliwem niż tym przysłowiowym „kaloszem” nasączonym jakimś przepalonym olejem albo innymi substancjami. W związku z tym musimywe współpracy z samorządamiopracować odpowiedni program redukcji tego ubóstwa energetycznego, bo w przeciwnym razie ten niewidoczny zabójca, jakim jest smog, nie będzie odpowiednio zwalczany – zaznaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

W konferencji bierze udział 33 przedstawicieli polskich miast, które znalazły się na sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia liście 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

RIRM

drukuj