fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki przedstawi dziś stanowisko ws. konwencji stambulskiej

W godzinach południowych premier przedstawi dziś stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał przy tym, że środowisko Zjednoczonej Prawicy ocenia niektóre zapisy konwencji bardzo krytycznie.

Michał Dworczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej. Odpowiedział, że najlepiej skomentował tę sprawę wiceminister kultury Jarosław Sellin: „kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje wprowadzać pewną ideologię”.

„I to rzeczywiście wiele ocenia, w tym nasze środowisko polityczne, bardzo krytycznie” – podkreślił szef KPRM.

„Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w tej sprawie” – oświadczył Michał Dworczyk.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Szef MS Zbigniew Ziobro uzasadniał, że w konwencji znajdują się zapisy „o charakterze ideologicznym”, z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wypowiedzenie konwencji stambulskiej szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w środę, że „rząd się nad tym zastanawia”.

„Są głosy za tym, żeby ją wypowiedzieć” – dodał.

Z kolei pytany, czy jest za czy przeciw, powiedział, że „Węgry, Słowacja, Bułgaria nie przyjęły tej konwencji”.

„Wydaje mi się, że byłoby pożyteczne przygotować własną wersję, zgłosić zarówno w Radzie Europy, jak i w Unii, rozwiązanie, które byłoby wolne od tych wszystkich ideologicznych dziwactw” – dodał.

Dopytywany, czy byłby za tym, żeby nie odrzucać konwencji stambulskiej, a przygotować coś nowego, Terlecki powiedział: „Tak, przyjąć własną”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl