fot. twitter.com/tdfbialon

W związku z atakami na świątynie we Francji rozpoczęto akcję „Chroń swój kościół”

Młodzi Francuzi czuwają nocą przed świątyniami, aby nie dochodziło do aktów wandalizmów. Akcję pod nazwą „Chroń swój kościół” zapoczątkowało dwóch młodych katolików, teraz ruch liczy setki osób, także z innych wyznań i działa w wielu francuskich miastach m.in. w Paryżu, Nicei i Nantes.

Jest to reakcja na pojawiające się coraz częściej ataki na kościoły: podpalenia i profanacje.

„Chodzi przede wszystkim o pokazanie, że nie jesteśmy obojętni, że Francja jest w stanie chronić swoje dziedzictwo i korzenie” – powiedział jeden z inicjatorów akcji.

Młodzi ludzie we Francji ruszyli do obrony swojego Kościoła i najważniejszych wartości. To dla nas wszystkich świadectwo – powiedział ks. Mateusz Wyrobkiewicz.

– Akcja nazywa się „Chroń swój kościół”. Została zainicjowana przez francuską młodzież jako odpowiedź na te ataki na Kościół. Myślę, że dla nas w Polsce, i dla młodych, i dla starszych, jest to też taką mobilizacją i takim wielkim świadectwem tego, żeby walczyć o to, co dla nas najważniejsze, o te wartości, które wspólnie wyznajemy. Szczególnie teraz, kiedy w naszym kraju coraz bardziej nasilają się te ataki na Kościół, powinno być dla nas mobilizacją właśnie to zachowanie, ta postawa francuskiej młodzieży, która walczy o to, co dla niej najważniejsze, abyśmy też w naszym kraju potrafili też zawalczyć o te wartości, które są dla nas ważne: o wiarę, o religię, o to wszystko, co budowało i z czego nie możemy się jakoś odciąć, jeśli chodzi o naszą ojczyznę – zaznaczył ks. Mateusz Wyrobkiewicz.        

Dane francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego są alarmujące. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. we Francji spłonęło 9 katolickich świątyń. W 2019 r. odnotowano zaś 16 pożarów: dwóch katedr, 13 kościołów oraz opactwa.

Z kolei francuskie MSW podaje, że rocznie dochodzi we Francji do ok. 800 aktów wandalizmu w kościołach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl