fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowań do walki z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowań do walki z koronawirusem. Trwa nadzwyczajne posiedzenie izby, podczas którego Sejm zajmuje się projektami covidowymi.

Rano odbyło się pierwsze czytanie projektów przygotowanych przez cztery klubu parlamentarne. Przewodnią propozycją jest ta Prawa i Sprawiedliwości.

Nowelizacja przewiduje, że osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy. Kolejnym rozwiązaniem jest zwiększenie zasiłku z tytułu niezdolności do pracy dla pracowników służby medycznej, którzy ulegną zakażeniu lub będą musieli pójść na kwarantannę. Zasiłek zostanie zwiększony z 80 proc. do 100 proc.

Projekt PiS zakłada też wprowadzenie tzw. klauzuli dobrego Samarytanina. Medycy, którzy zaangażują się w walkę z koronawirusem, nie będą karani za błędy medyczne.

Trudno mieć wątpliwości co do słuszności takiego rozwiązania – mówił poseł Solidarnej Polski, członek klubu PiS, Tadeusz Cymański.

– To jest klauzula, która ma bronić tych ludzi, którzy w najlepszej wierze i ze szczerą chęcią spieszą z pomocą, natomiast nie mają często kompetencji albo popełniają błąd. Wydaje się, że wprowadzenie tego do prawa, żeby już nie było wątpliwości, jest działaniem zapobiegającym anomaliom, bo nie wyobrażam sobie, żeby gdziekolwiek skazano albo oskarżono kogokolwiek, kiedy materiał i dowody są bezsporne, że chciał nieść komuś pomoc – powiedział Tadeusz Cymański.

Szef rządu mówił także o tym, jak Polska chce walczyć z epidemią, nie tylko jej skutkami zdrowotnymi, ale też gospodarczymi. Mateusz Morawiecki zaapelował do opozycji, o jak najszybsze prace nad ustawą covidową.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl