fot. twitter.com/mblaszczak

M. Błaszczak: W walce z koronawirusem ponad 9,5 tys. żołnierzy i pracowników MON

W działaniach przeciw epidemii koronawirusa weźmie w środę udział ponad 9,5 tys. żołnierzy oraz pracowników wojska – zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9594 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1495 jednostek sprzętu. Żołnierze transportują także środki ochrony osobistej do placówek medycznych na terenie całej Polski” – napisał szef MON na Twitterze.

Żołnierze od marca uczestniczą w działaniach mających spowolnić epidemię od marca. Wspólnie z policją patrolują ulice i sprawdzają miejsca kwarantanny, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków, wspierają Straż Graniczną.

W gotowości jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy na obecność koronawirusa. Wojskowe zgrupowania zadaniowe dysponują kilkudziesięcioma pojazdami sanitarnymi i mikrobusami, w skład zgrupowań wchodzą dezynfekcyjne zespoły zadaniowe i mobilne zespoły medyczne. Na potrzeby zwalczania epidemii, w tym do przeprowadzania kwarantanny wojsko przygotowało kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu ze 100 łóżkami i budynek z 200 miejscami. W kraju działa też siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

PAP

drukuj