M. Morawiecki: W ciągu ostatnich 25 lat z Polski wyjechało 25-30 tys. lekarzy

W ciągu ostatnich 25 lat z Polski wyjechało 25-30 tys. lekarzy; oznacza to, że „wychodząca z czasów PRL-u biedna Polska finansowała bogatym krajom Zachodu naszych znakomitych lekarzy” – powiedział w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu gościł w Lublinie na tamtejszym uniwersytecie medycznym, gdzie uczestniczył w inauguracji roku akademickiego.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu przypomniał, że w ostatnich 25 latach polska medycyna przeżyła „sporo zawirowań”. Szacuje się, że w tym okresie z naszego kraju wyjechało do nawet 30 tysięcy lekarzy – wskazał.

– Spójrzmy na to z punktu widzenia bardzo ekonomicznego. Wykształcenie lekarzy kosztuje od pół miliona do miliona w zależności od specjalizacji, czasu kształcenia – taki to jest koszt. Orientacyjnie to jest od 20 do 30 mld zł koszt wykształcenia lekarzy – tych, którzy wyjechali. Polska będąca na dorobku, a 25 lat temu pewnie jeszcze można było powiedzieć „biedna Polska”, wychodząca z czasów PRL-u, finansowała bogatym krajom Zachodu naszych znakomitych lekarzy – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że rząd postawił sobie zadanie żeby finansowanie polskiej nauki było zwiększane, co roku. Jak zaznaczył, dla samych uczelni lubelskich przeznaczane będą środki w wysokości ponad 250 mln zł [czytaj więcej].

RIRM

drukuj