Trwa wizyta prezydenta Palestyny w Polsce

Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek przed południem oficjalna wizyta prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda z palestyńskim przywódcą będzie rozmawiał m.in. na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Andrzej Duda i Mahmud Abbas mają rozmawiać także o sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

„Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia” – dodał minister.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, „opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu”.

Mahmud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku – powiedział minister Szczerski.

Po spotkaniach z polskim prezydentem i rozmowach delegacji palestyński prezydent złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl