fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent: polscy harcerze zrobili wiele dla odzyskania niepodległości

Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Ginęli, żeby ją odzyskać i utrzymać – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP wręczył harcerzom medale 100-lecia odzyskanej niepodległości.

„Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości, polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, ginęli potem, żeby ją odzyskać. Ruch harcerski jako taki powinien zostać odznaczony właśnie medalem odzyskanej niepodległości, bo harcerze przyczynili się do tego” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował harcerzom z Polonii, którzy przyjechali na uroczystość m.in. z Litwy, Ukrainy i ze Stanów Zjednoczonych.

„To taki dowód przywiązania do Rzeczypospolitej, do ruchu harcerskiego jako ruchu braterstwa, przyjaźni, bardzo widoczny. Ogromnie się cieszę i jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem druhnom i druhom wręczyć te odznaczenia, medale odzyskanej niepodległości” – powiedział prezydent.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj