fot. PAP/Jacek Turczyk

Ostatni dzień wizyty prezydenta Dudy w USA

W trakcie swojej kilkudniowej wizyty za oceanem szef państwa polskiego wziął udział w 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także w szczycie ONZ dotyczącym migracji i uchodźców.

Podczas pobytu prezydent czynił też starania o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent Andrzej Duda nawiązał do tego podczas środowej konferencji prasowej transmitowanej m.in. przez TVP Info.

Tych rozmów był cały szereg. Pobyt uważam za bardzo udany. Promujemy naszą kandydaturę. Mam nadzieje, że w czerwcu przyszłego roku, kiedy będzie zapadała ostatecznie decyzja, kto zostanie tym niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-1019 z naszej części Europy, zostanie wybrana przez delegatów właśnie Polska – powiedział prezydent Rzeczpospolitej Polski.

Co roku Zgromadzenie Ogólne ONZ wybiera 5 spośród 10 niestałych członków Rady na dwuletnią kadencję, na zasadzie klucza regionalnego.

Polska ubiega się o miejsce z puli Europy Wschodniej, której przysługuje tylko jedno miejsce. W przyszłorocznym głosowaniu rywalem Polski z regionu jest Bułgaria.

RIRM

drukuj