Włocławek: Prezydent Andrzej Duda gościł w zakładach Anwil

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek we Włocławku zakłady branży chemicznej Anwil SA, gdzie zapoznał się w pracą związaną z produkcją tworzyw sztucznych. Złożył wizytę w halach wytłaczarek granulatu PCW i produkcji płyt PCW.

Po wydziałach produkcyjnych prezydenta oprowadzili prezes Anwilu Agnieszka Żyro oraz członkowie zarządu Jarosław Ptaszyński i Jarosław Chmielewski, który jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Włocławka.

Instalacje wytłaczarek granulatu i produkcji płyt PCW są częścią tzw. obszaru tworzyw sztucznych, który jest jednym z dwóch podstawowych filarów działalności fabryki, obok produkcji nawozów sztucznych. W zakładzie wytwarzane są płyty sprzedawane pod nazwą Anwidur i spienione pod handlową nazwą Anwipor.

Anwil wchodzi w skład Grupy Orlen, jest spółką zależną od PKN Orlen. Firma jest jedynym w Polsce producentem polichlorku winylu, będącego surowcem dla przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na szeroką skalę stosowany jest m.in. do produkcji rur, stolarki budowlanej i kabli elektrycznych. W fabryce wytwarzane są granulaty kablowe z PCW, mieszanki sypkie i twarde granulaty przeznczone m.in. do produkcji paneli ściennych, profili budowlanych i elektroinstalacyjnych.

W Anwilu produkowane są nawozy azotowe – saletra amonowa i saletrzak. W styczniu Anwil informował, że wyprodukował 30-milionową tonę nawozów azotowych, podkreślając przy tym, iż pod względem mocy wytwórczych spółka ta jest drugim producentem nawozów w Polsce i dziesiątym w Europie. Fabryka jest też jedynym w Polsce producentem wodorotlenku sodu i innych chemikaliów.

Przed kilkoma dniami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że Anwil jest jedną z pięciu firm strategicznych firm w Grupie i jedną z czterech najbardziej dochodowych. Zapowiedział, że przedsięwzięcia w ramach niedawno ogłoszonego programu inwestycji w przemyśle petrochemicznym o wartości 8 mld zł, będą również we Włocławku.

Zaprzeczył informacjom o rozmowach z Grupą Azoty i zamiarze zbycia aktywów Anwilu.

„Bardzo poważnie podchodzimy do rozwoju tej firmy. Na dzień dzisiejszy produkujemy ok. miliona ton nawozów. Planujemy zwiększyć tę produkcję o 400 tysięcy ton. Ta inwestycja rozpocznie się w 2019 roku i zakończy w 2021 roku, będzie kosztować ok. mld zł” – mówił Daniel Obajtek.

Zaznaczył, że będzie rozwijana również produkcja polichlorku winylu.

Anwil obecnie zatrudnia ok. 1300 pracowników, a po planowanych pracę znajdzie jeszcze o ok. 200 osób. Dzięki podatkom płaconym przez firmę lokalny budżet w 2017 roku wzbogacił się o 35 mln zł, a po zrealizowaniu planowanych inwestycji ma to być 50 mln zł.

Podczas wizyty we Włocławku prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada w piątek. Najpierw złoży kwiaty pod krzyżem pomnikiem przy tamie wiślanej, w pobliżu miejsca, gdzie funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wrzucili do wody zmaltretowanego kapłana. Następnie Duda będzie uczestniczył w mszy świętej na placu przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

PAP/RIRM

drukuj